Yargı da Emek’e Sahip çıktı

Son haftalarda tarihi emek sinemasının yıkılacağı ve yerine alışveriş merkezi yapılacağı projenin birçok yerde protesto edilmesinden sonra bir zafer de yargıda yaşandı.Geçmişini unutmayan kitlelerin sesini yükseltip bu kültürel kıyıma dur demesinin ardından güzel haber çabuk geldi.Emek sinemasını yaşatalım (http://www.emeksinemasiniyasatalim.org/) oluşumunun topladığı imzalarla kamuoyunu bilinçlendirmesinden sonra daha da ileri giderek Türk sinemasına yaraşır Emek Film Merkezine dönüştürmek için de çalışmaların başladığını görüyoruz.Konunun bundan da sonrasında takipçisi olmalıyız.Herşey bitmiş değil. Konuyla ilgili basın açıklaması için;

Basın Açıklaması

Yargı Emek Sinemasının yıkımını öngören projeye dur dedi.

Emek Sinemasının yıkımını öngören projeyi onaylayan kurul kararına açmış olduğumuz davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi 12.05.2010 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sinema kenti Beyoğlu’nda bir bir yok edilen sinemalar arasına katılmak istenen Emek Sineması Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Yenileme Kurulu’nun 17.09.2009 gün ve 954 sayılı ve 09.10.2009 gün ve 973 sayılı kararı ve eki avan projelerin iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulası istemli açtığımız davada T.C. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, 2010/448 ESAS no.lu kararında “ Dava konusu işlem, uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceğinden, mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 Sayılı Yasanın 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, 12/05/2010 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” demektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Mimarlar Odası

İstanbul Büyükkent Şubesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s