Bu Festival Cesaret Ögeleri İçermektedir

İşçi Filmleri Festivali perdelerini bu yıl cesareti bulaştırmak için açıyor!
12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-7 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor!
İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “cesaret” teması ile 15 farklı ülkeden toplam 61 film gösterilecek.

2 Mayıs 2017 saat 19:30 da Şişli Kent Kültür’de yapılacak açılış gecesini oyuncu Onur Saylak sunacak. Gecede her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek. Açılış Filmi olarak Kibar Feyzo gösterilecek. Kibar Feyzo filminin başrol oyuncularından Müjde Ar gecenin özel konuğu olacak .

12 Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden sonra, ilerleyen günlerde birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak. Gösterimler yine ücretsiz olacak.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor.
Birçok İlk Gösterimin Olduğu Zengin Film Programı
12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde içinde cesaret olan filmlerden oluşan bir seçki hazırladık. Festival süresince; Karagözle Hacivat’ın din bezirganlarına karşı cesaretini; Ken Loach’un yeni filminde Daniel Blake’in çürüyen sosyal devlete karşı cesaretini; Ana Yurdu’nda bir kadının taşra muhafazakarlığına karşı cesaretini; Babamım Kanatları’nda şirketin önerdiği ölüm diyetini reddeden işçi eşinin cesaretini; Maho Ağa’ya karşı Kibar Feyzo’nun cesaretini; Zafere kadar Devrim filminde Filistinli devrimcilerin cesaretini; Demirden Ay’da Çinli şair işçilerin cesaretini; Major’da Stonewall’un siyahi cesaretini; Türkiye’de ilk defa gösterilecek Adalen 31’de İsveçli işçilerin cesaretini; Merci Patron’da Fransız işçi ailesinin cesaretini; Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney’in Umut, Arkadaş, Sürü, Yol ve Duvar’daki cesaretini; Dokunuş’ta gericilere karşı Aziz Nesin’in cesaretini; Tahir Elçi’nin onu ölümün üzerine yürüten cesaretini izleyeceksiniz.

Yönetmenliğini Bo Widerberg’in yaptığı Adalen 31 filmi İsveç işçi sinemasının en iyi temsilcilerinden birisi ve Türkiye’de ilk defa gösteriliyor. Çin’de akıllı telefon üretiminde çalışan işçilerin hayatını şair işçiler üzerinden anlatan Demirden Ay filmi Türkiye’de lk defa gösterilecek.Yönetmen: Satsuo YAMAMOTO’nun 1960 yapımı filmi Silahsız Mücadele (Orijinal Adı: Buki-naki Tatakai ) Türkiye’de ilk kez gösterilecekBabamın Kanatları, Ana Yurdu, Tereddüt, Rüzgarda Salınan Nilüfer gibi vizyona girmiş ama yeterli gösterim salonu bulamamış filmler de festivalimizde yer alıyor olacak.
Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi, Hoşgeldin Lenin, Kara Atlas, Üçyüzbir , Börklüce gibi onlarca belgesel gösterilecek

Web:www.iff.org.tr
Twitter: @iscifilmfest.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s